Batůžkový projekt - cesta batůžku

Celá cesta batůžku Sbírka Mezisklad Centrální sklad Nakládání kontejneru Doprava na loď Přeprava lodí Přeprava do Malawi Distribuce
Sbírka

Sbírka

Každý darovaný batůžek, naplněný potřebnými věcmi, pomůže konkrétnímu dítěti lépe se zapojit do výuky ve škole s podávaným jídlem od Mary's Meals.

Mezinárodní charitativní organizace Mary's Meals zajišťuje jedno jídlo denně ve školách pro chudé děti v mnoha zemích světa. Podávání jídla ve škole zmírňuje dětskou podvýživu a podporuje vzdělanost dětí, které by jinak do školy chodit nemohly. Koloběh chudoby se zastavuje. Darované batůžky dětem usnadňují učení.

Dobročinná sbírka batůžků s názvem "Batůžkový projekt do škol" je doplňkový program organizace Mary's Meals, určený pro školy. Do tohoto projektu se může zapojit kterákoli škola nebo organizace v ČR s vazbou na děti. Osoba, která si bere sběr batůžků ve škole či organizaci na starost, po přihlášení na www.batuzkovyprojekt.cz domluví s organizací Mary's Meals seznámení dětí s projektem a vyhlásí sbírku batůžků. Zapojení našich dětí do přípravy batůžků je velmi důležité pro rozvoj jejich sociálního myšlení. Děti plní batůžky školními potřebami podle přesně daného seznamu Co zabalit do batůžku. Organizátoři sbírky se řídí pokyny uvedenými v  Informacích pro učitele. Podle stejných instrukcí se mohou zapojit i jednotlivci.

Mezisklad

Mezisklad

Na mnoha místech v ČR se nacházejí sběrná místa, tzv. mezisklady, do nichž se svážejí nasbírané batůžky z blízkých škol.

Zapojená škola či organizace si domluví převoz přichystaných batůžků do vybraného meziskladu. Pokud se najde dost ochotných dobrovolníků, již zde dochází k jejich první kontrole. Několikrát do roka se mezisklady vyprázdní převezením batůžků do centrálního skladu v Ostravě.

Centrální sklad

Centrální sklad

Centrální sklad v Ostravě je cílem batůžků z celé ČR - je to místo kontroly a třídění před dlouhou cestou do Malawi v Africe.

Do centrálního skladu v Ostravě se postupně sváží batůžky z celé republiky. Dobrovolníci, kteří do centrálního skladu docházejí, naposledy kontrolují celý obsah batůžků. Přesný seznam věcí musí také odpovídat věku a pohlaví dítěte.

Zkontrolované batůžky se třídí podle pohlaví na mladší a starší děti a vkládají do velkých pytlů.

Nakládání kontejneru

Nakládání kontejneru

Dopravce zajišťující přepravu přistaví kontejner k centrálnímu skladu a dobrovolníci jej naplní připravenými pytli s batůžky.

V Malawi neskladují batůžky v prostorných skladech, ale co nejdříve je rozvážejí do škol. Proto nemohou kontejnery z různých zemí přijet současně. Do kontejneru se naloží přibližně 8000 batůžků - tedy 1000 pytlů. Tým dobrovolníků naskládá pytle s batohy do přistaveného kontejneru, který urazí cestu kolem 20 tisíc km za 2 až 4 měsíce.

Doprava na loď

Doprava na loď

Kontejner naplněný batůžky putuje do přístavu v Hamburku.

Vybraná dopravní agentura zajišťuje dopravu z centálního skladu až do Blantyre v Malawi.

První část pozemní cesty kontejneru končí v přístavu u moře.

Lodní přeprava

Lodní přeprava

Lodí z Hamburku do Mosambiku nebo Tanzanie.

Kontejner čeká v přístavišti na svou loď. Cesta po moři končí u africké pevniny v přístavu Beira v Mosambiku nebo Dar es Salaam v Tanzanii.

Přeprava do Blantyre v Malawi

Přeprava do Blantyre v Malawi

Dopluli jsme k africkému kontinentu, znovu překládáme na suchozemské vozidlo.

Malawi je ve vnitrozemí, proto poslední úsek cesty putují batůžky znovu po pevnině.

Distribuce

Distribuce

Konečně v cíli. Cesta trvala 2 až 4 měsíce, ale děti se dočkaly a jsou nadšené.

Místní dobrovolníci v Blantyre očekávají příjezd kontejneru s batůžky a následně je rozvážejí do místních škol zapojených do programu Mary's Meals. Šťastné děti dostávají mnohdy svůj první dárek - batůžek plný školních pomůcek - aby lépe zvládaly učivo a jednou mohly živit svou rodinu.